Sedat Çağlar Köşe Yazısı “Yeni Dünyada Türkiyenin Yeri” « Niğde TV

SON DAKİKA

YOL HİPNOZUNA DİKKAT

GÜNDEM, NİĞDE

Sedat Çağlar Köşe Yazısı “Yeni Dünyada Türkiyenin Yeri”

Bu haber 14 Eylül 2021 - 11:00 'de eklendi ve 73 kez görüntülendi.

 

Zaman ilerledikçe dünya değişiyor, dünya değiştikçe dünya kendini yeniliyor. Ve zaman yine bir sözü haklı çıkarıyor ; “Değişmeyen tek şey değişim.”

Yeni dünyada Uluslararası dengeler başta olmak üzere; stratejiler, savaşlar, barışlar, bölgesel ve küresel ekonomi, ticaret ağları vs vs… sürekli değişiyor. Bütün bunlar değişirken bu değişimlere sebep olan en büyük keşif ve yenilik teknoloji oluyor.

Bütün dünya sürekli yenilenirken ülkemizde bu değişimin ve yenilenmenin içerisinde kendine biçilen rolü oynuyor. Eski dünya düzeninde ve eski Türkiye’de ithalatın ihracattan fazla olduğu, askeri cephane teçhizat başta olmak üzere dışa bağımlı bir Türkiye figürü hep karşımıza çıkıyordu. Ekonomik çıkmazların içerisinde kendi ulusal güvenliği için tehdit unsura olan şeylere bir operasyon düzenlemeye kalksa hep ekonomik ve askeri yaptırımlarla karşı karşıya kalıyordu.

Yeni dünya düzeninde değişen ve gelişen Türkiye’de bu gün milli tankını, milli helikopterini, milli piyade tüfeğini, milli SİHA ve İHA’ları, milli cephanelerini yapan ve askeri olarak dışa bağımlı olmayan bir Türkiye görüyoruz. Sınır ötesi operasyon yapabilmek için artık yabancı ülkelerden gelecek ve doğru ya da yanlış dahi olduğunu bilmediğimiz istihbaratlara ihtiyacımız yok. Artık Türk milli istihbaratı ve Türk askeri bilgi alma teknolojileri dünyada ön sıralarda olacak başarıya ulaştı. Askeri ve istihbarat alanında bağımsızlığa ulaşan Türkiye daha doğru hamlelerle ülkemizin uluslararası çıkarlarını gözetecek stratejiler kurabiliyor.

Bu yeni oluşan duruma verilecek birçok örnek sıralayabiliriz. Karabağ savaşı ile Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını geri alması. Kuzey ırakta yapılan operasyonlarla PKK’nın hareket kabiliyetinin bitme noktasına gelmesi, Suriye’de IŞİD ve PYD’ye yapılan kapsamlı operasyonlarla Türkiye’nin güney sınırının güvenli hale gelmesi, Libya’da oynanan küresel oyunlarda Türkiye’nin oyun kurucu olarak iradede bulunması. Akdeniz’de başkalarının kurduğu oyunlarda bir figüran oyuncu değil kendi kurduğu oyunda başrol oyuncusu olan bir Türkiye görüyoruz.

Şüphesiz bütün bunları sağlayabilecek bir sağlam lider iradesi gerekiyor. Bir ülke yönetiminde lider ve liderin yönetim, strateji hamleleri çok belirleyici etken oluyor. Bu gün Amerika birleşik devletlerinin başkanlık seçimlerinde Trump ve Biden arasında liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan tartışma konusu haline gelmesi liderimizin ve dolayısıyla ülkemizin dünya politikasında etkin ve yetkin rol oynadığını göstermektedir. Yine Rusya devlet başkanı Putin’in Erdoğan ile ve Türkiye ile görüş ayrılıklarımız var ama Erdoğan sözünde duran bir lider demesi dünya nezdinde liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ne denli kabul gördüğünü göstermektedir. Birleşmiş Milletler genel kurulunda bütün dünya liderlerinin gözü önünde dünya beşten büyüktür diyecek medeni cesareti gösterebilen bir liderimiz var. Dünyanın haklının değil güçlünün yanında olduğu bir dönemde Filistin davasını yüksek sesle dile getiren ve Kudüs’ün Müslümanlar için kutsal bir mabet olduğunu söyleyen, Gazze başta olmak üzere Filistin deki İsrail zulmünü medeni cesaretle Yüksek sesle dile getiren ikinci bir lider yoktur.

Yüce Türk Milletinin mayasında ve genlerinde büyük devletler kurmak ve yönetmek vardır. Bu günün güçlü Türkiye’sinde tarihten gelen bu geleneğin bir sonucudur. Göktürklerdeki Bilge Kağan’dan, Selçukluların Sultan Alparslan’ına, Osmanlıların bir çağ kapatıp bir çağ açan Fatih Sultan Mehmet’ine Türkiye Cumhuriyetini bir milletin küllerinden yeniden doğuşu ile kuran ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e ve son olarak tüm Türk İslam coğrafyasının umudu olan cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a bu milletin güçlü devletler yönetecek liderler doğuracağının göstergesidir.

Sedat Çağlarinfo@yaseryazilim.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Niğde Tv Canlı Yayın