NİĞDE’NİN 5 BÖLGESİNDE YAPILAN KAZI ÇALIŞMALARINDA ESERLER BULUNDU « Niğde TV

SON DAKİKA

NİĞDE’NİN 5 BÖLGESİNDE YAPILAN KAZI ÇALIŞMALARINDA ESERLER BULUNDU

Bu haber 12 Ağustos 2021 - 14:01 'de eklendi ve 12 kez görüntülendi.

 

Niğde Altunhisar İlçesi’ndeki Kınık Höyük’te 27 eser ve Acem, Porsuk ve Tepebağları Höyük’ten elde edilen esler Niğde müzesine kazandırıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni ile Niğde ilinde 5 adet bilimsel arkeolojik kazı çalışması sürdürülüyor. Bu çalışmalar Altunhisar İlçesi’ndeki Kınık Höyük, Ulukışla İlçesi’ndeki Porsuk Höyük, Çiftlik İlçesi’ndeki Tepecik Höyük, Bor İlçesi’ndeki Tyana Antik Kenti, Merkez İlçesi Kayırlı Köyü’ndeki Sırçalıtepe’de yapıldığı belirtildi.

Prof. Dr. Lorenzo D’alfonso başkanlığında 2010 yılından beri yürütülen Niğde Altunhisar İlçesi’ndeki Kınık Höyük kazı çalışmalarında elde edilen eserlerden Pers ve Hellenistik Döneme ait 27 adet eser ile Acem, Porsuk ve Tepebağları Höyük kazılarından elde edilen eserler, Hellenistik Dönem Vitrininde yapılan yeni düzenlemeyle sergiye kazandırıldı.

Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümünden Prof. Dr. Mehmet Ekiz başkanlığında yürütülen ‘Niğde İli ve İlçeleri Arkeolojik Yüzey Araştırması’, Hitit Üniversitesi’nden Araş. Gör. Dr. Abdullah Hacar başkanlığında yürütülen ‘Niğde İli, Çamardı, Ulukışla, ve Bor İlçeleri Dağlık Alan Yüzey Araştırması’ yapıldığı ifade edildi.

Niğde Altunhisar İlçesi’ndeki Kınık Höyük ve Acem, Porsuk ve Tepebağları Höyük’ten elde edilen esler Niğde müzesine kazandırıldı.

Müze’de yeni sergilenmeye başlanan eserler hakkında açıklamada bulunan Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, “ Niğde’nin Altunhisar İlçesi’ne bağlı Kınık Höyük’te gerçekleştirilmekte olan kazıda çıkartılan eserleri müzemizde sergilemeye başladık. Yaklaşık 11 yıllık bir kazı çalışmasının meyvelerini bu şekilde almış olduk. İlimizin tarihi çok eskilere dayanıyor. Yapılan araştırmalara göre Niğde’nin tarihi 10 bin yıllık bir tarihe sahip. Tabi bu bölgede birçok uygarlık hüküm sürmüş ve bu uygarlıkların izlerini Niğde’nin her köşesinde görüyoruz. Özellikle de arkeolojik alanlar olarak çalışma yapmak maddi olarak çok büyük bir güç. İlimizde devam eden 5 adet kazı ve 2 adet de yüzeysel kazı çalışması var. Bu kazı çalışmalarından bir tanesi de Kınık Höyük. Bu bölge tarih açısından bizim için çok önemli. Çalışmanın yapıldığı Kınık Höyük 5 bin yıllık bir geçmişe sahip. Kazı çalışmaları Lorenzo D’alfonso başkanlığında yürütülüyor. Müzemiz her geçen gün zenginleşiyor “dedi.
Alihoca köyü ile Maden Köyü köy yolu üzerinde, doğal kaya kütlesinin güneye bakan düz alanında yer alan Geç Hitit Dönemine (M.Ö. 8’nci yüzyılın ikinci yarısına) tarihlendirilen maden kaya yazıtının da 2020 yılı içerisinde replikasını yaparak müzemize kazandırılmıştı.
Teşhir-tanzim çalışmasında eserler için yeni kaideler ve bilgi etiketleri yapıldığı, vitrin üzerinde teşhirde sergilenen eserlerin buluntu yerleri topoğrafik harita üzerinde gösterilmiş ve Hellenistik Döneme ilişkin bilgilendirmeye yer verildiği belirtildi.
Vitrinin hemen soluna yerleştirilen kioskta ise; höyük ve eserlere ilişkin bilgilere yer verildi. (Gülcan Songur)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Niğde Tv Canlı Yayın