SGK Müdürü Van Yapılandırma Hakkında Açıklamada Bulundu « Niğde TV

SON DAKİKA

SGK Müdürü Van Yapılandırma Hakkında Açıklamada Bulundu

Bu haber 02 Aralık 2020 - 10:47 'de eklendi ve 194 kez görüntülendi.

 

Niğde Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü salonunda düzenlenen basın toplantısında açıklamada bulunan Müdür Nail Van, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: ‘‘ 7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun 17/11/2020 tarihli ve 31307 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yapılandırma, 2020 yılı Ağustos ayı ve öncesi dönemlere ait, 4/a, 4/b ve 4/c sigortalılarına ait sigorta primleri, genel sağlık sigortası primleri, işsizlik sigortası primleri, 31.08.2020 tarihinden önce yapılan tespitlere ilişkin idari para cezaları, Damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı ile bunlara bağlı gecikme zammı alacakları, İş kazası, meslek hastalığı veya işveren ya da üçüncü kişilerin sigortalılara yaptıkları haksız fiiller sonucunda doğan rücu alacakları, Yersiz ödenen/bağlanan gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, Bağ-Kur sigortalılarının daha önce dondurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacakları, İsteğe bağlı sigorta primleri ve topluluk sigortası primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları, 6183/48. md. kapsamında taksitlendirilen alacaklar,

Asılları ödenmiş alacakların; henüz ödenmemiş fer’ileri, k-5 Ek-6 ile 2925 sayılı Kanun kapsamındaki sigortalılıklardan doğan alacaklar, 31.08.2020 tarihine kadar (bu tarih dâhil) bitirilmiş olan özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin yapılan ön değerlendirme, araştırma veya tespit sonucunda bulunan eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları kapsamaktadır.” Dedi.

 

 

Yapılandırma kapsamındaki alacaklar, gecikme cezası ve gecikme zammı yerine Yİ-ÜFE (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi Değişim Oranı) ile güncelleştirileceğini ve peşin ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE’ nin %90’ ı, 2 taksitle ödemede ise %50’ sinin silineceğini söyleyen Müdür Nail Van,“7256 sayılı Kanunun Sosyal Güvenlik Kurumu alacaklarımızın yapılandırılmasında vatandaşlara sağladığı büyük kolaylıklar ve imkânların; Yapılandırma Kanununa göre süresinde ödenen alacaklara, Kanunun yayımlama tarihinden sonra gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmayacaktır. Yapılandırmadan yararlanmak için herhangi bir teminat istenmeyecektir. Yapılandırmadan önce tatbik edilen hacizler, yapılacak ödemeler nispetinde kaldırılacaktır. Yapılandırılan borçlardan dolayı icra takibi ve haciz işlemleri yapılmayacaktır.

Yapılandırmada ilk iki taksitin süresinde ve tam olarak ödenmesi halinde borcu yoktur yazısı alınabilecektir. Belediyeler ve bunlara bağlı müstakil bütçeli ve kamu tüzel kişiliğini haiz kuruluşlarca yapılandırılan borçlar aylık dönemler halinde azami 120 eşit taksitte ödenebilecektir. İl özel idareleri ve spor kulüplerince yapılandırılan borçlar ikişer aylık dönemler halinde azami 36 eşit taksitte ödenebilecektir. Yapılandırma devam ettiği sürece yapılandırma taksitlerinin ve yapılandırma dışındaki borçların süresinde ödenmesi kaydıyla sigorta primi teşvik uygulamalarından yararlanılacaktır. Borcunu yapılandıranlar, ilk taksiti ödemeleri ve cari dönemde 60 günden fazla borçlarının olmaması şartı ile kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir.’’ Diye konuştu.

 

 

 

“Peşin veya Taksitte Ödeme Avantajlarından da bahseden Müdür Van, ‘‘Prim aslının ve prim aslına uygulanan Yİ-ÜFE’ nin %10’ unun, en son 01.03.2021 tarihine kadar veya geç ödeme zammıyla birlikte 31.03.2021 tarihinde peşin ödenmesi halinde Yİ-ÜFE tutarının %90’ ı silinecektir. İlk taksitin süresinde ve tam ödenmesi şartıyla prim aslının ve prim aslına uygulanan Yİ-ÜFE’ nin %50’ sinin 30.04.2021 tarihine kadar peşin ödenmesi halinde, Yİ-ÜFE tutarının %50’ si silinecektir. Taksitle Ödemelerde;Taksitli ödemeyi tercih edenler ikişer aylık dönemlerde 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitle ödeme yapabileceklerdir.

Tercih edilen taksit sayısına göre aşağıdaki katsayılar kullanılacak, ödenecek tutar hesaplanacaktır.6 eşit taksit için      (1,045), 9 eşit taksit için      (1,083), 12 eşit taksit için    (1,105) ve 18 eşit taksit için    (1,15)’dir.Diğer Ödeme Avantajları ise şunlardı: Prim borcu bulunan Bağ-Kur sigortalılarının borçlarını 01.02.2021 tarihine kadar ödeyememeleri veya yapılandırma kanunu kapsamında yapılandırmamaları halinde;31.10.2020 (Ekim ayı dahil) tarihinden önceki prim borcu bulunan hizmetleri durdurularak, prim borçları silinecektir.

Faaliyetlerine devam edenlerin ise sigortalılıkları 01.11.2020 itibariyle yeniden başlatılacaktır.

Daha önce hiç gelir testi yaptırmamış GSS sigortalılarının, 31.03.2021 tarihine kadar gelir testine başvurmaları ve hane içindeki gelirlerinin asgari ücretin brüt tutarının üçte birinden az olduğunun tespiti halinde GSS prim borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecektir.31.08.2020 ve öncesine ait GSS prim borcu aslının, 30.04.2021 tarihine kadar ödenmesi halinde gecikme cezası ve zammı silinecektir.7256 sayılı Kanuna göre yeniden yapılandırılan alacakların bankalar kanalıyla ödenmesi mümkün olduğu gibi, kredi kartı veya banka kartı ile ödenmesi de mümkün bulunmaktadır. Bu amaçla, www.sgk.gov.tr adresinden, “E-SGK”/“Kart ile Prim ödeme” seçenekleri işaretlenerek erişilen ekran vasıtasıyla e-Devlet şifresi ile ödeme yapılabilecektir.” İfadelerine yer verdi

 

Başvuruların nasıl yapılacağı ile ilgilide açıklamalarına devam eden Müdür Nail Van, ‘‘İşverenlerce, e-sigorta kanalıyla, şahsen veya posta yoluyla ilgili SGİM/SGM’ ye,

4/b (Bağ-Kur) sigortalıları, e-devlet üzerinden, şahsen veya posta yoluyla herhangi bir SGİM/SGM’ ye, Primlerini kendi ödeyenler, e-devlet üzerinden, şahsen veya posta yoluyla dosyalarının olduğu yerdeki SGİM/SGM’ ye,Kamu idarelerinin (4/c) borçları için, e-sigorta kanalıyla, elden veya posta yoluyla Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Primler Daire Başkanlığı’ na, Kamu idarelerinin idari para cezaları için ise, Kesenek Bilgi Sisteminden e-sigorta kanalıyla veya elden ya da posta yoluyla iş yerinin bağlı bulunduğu SGİM/SGM’ ye,

yapılacağını söyleyen Nail VAN; Kurumumuza borcu olan vatandaşlarımızın yasanın sağlamış olduğu büyük kolaylıklardan yararlanabilmeleri için 31.12.2020 tarihine kadar İl Müdürlüğümüze müracaat etmeleri ve ilk taksiti en son 01.03.2021 tarihine kadar ödemeleri gerekir. GSS prim borçlarının yapılandırılması için başvuru şartı aranmıyor.’’ Dedi.

windows 10 pro lisans satın al

Fatih Mehmet Adaşfatihadas21@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Niğde Tv Canlı Yayın