Hastane Afet Planı Masabaşı Tatbikatı Gerçekleştirildi « Niğde TV

SON DAKİKA

Hastane Afet Planı Masabaşı Tatbikatı Gerçekleştirildi

Bu haber 10 Temmuz 2020 - 7:46 'de eklendi ve 627 kez görüntülendi.

 

 

 

Bor Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim Araştırma Hastanesinde HAP (Hastane Afet Planı) kapsamında Masabaşı Tatbikatı gerçekleştirildi. Hastane çalışanlarına Hastane Afet Plan (HAP) eğitimi Niğde İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Hizmetleri Başkanlığı tarafından hazırlanan program kapsamındaki verilen eğitim çerçevesinde tatbikat gerçekleştirildi.

Hastane Afet ve Acil Durum Planı (HAP) Nedir?

Hastane Afet ve Acil Durum Planı (HAP) Uygulama Yönetmeliği’nin Resmi Gazetede 20.03.2015 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girmesinin ardından, Hastane Afet ve Acil Durum Planı (HAP) Hazırlama Kılavuzunun yayınlanmasıyla önemli bir eksik tamamlanmıştır. Afet ve acil durumlarda etkin sağlık hizmeti sunmak için, afet yönetiminin hazırlık ve zarar azaltma döneminin en iyi şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Hastane Afet ve Acil Durum Planı (HAP) Hazırlama Kılavuzu, hazırlık ve zarar azaltma evrelerinde tehlikelerin belirlenmesi, risklerin ve kayıpların azaltılması amacıyla etkin bir planlama süreci hedeflemektedir. Hastanelerde afet ve acil durum yönetimini geliştirmek, hastanelerin fiziksel ve fonksiyonel olarak afet ve acil durumlara hazırlıklı olmasını sağlamak, afet halinde zamanında, hızlı ve etkili müdahalede bulunarak en kısa sürede olağan işleyişe dönmek Bakanlığımızın öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır. Bu hedeflerle hazırlanan kılavuz, standart bir çerçeve ve detaylı açıklamalara sahip olmakla birlikte, hastanelerimizin özgün şartlarını göz önünde bulundurarak kendilerine en uygun planlamayı yapabilecekleri esnek bir yaklaşım da içermektedir. Bu yaklaşım sağlık sistemimizin il düzeyi planları olan İl Sağlık Afet ve Acil Durum Planları (İL-SAP) ile de uyumludur ve tıpkı bu planlarda olduğu gibi afet yönetiminin tüm evrelerini kapsamaktadır. Hastane Afet ve Acil Durum Planı (HAP) Hazırlama Kılavuzu, kamu, özel, üniversite ve TSK Sağlık Komutanlığına bağlı hastaneleri afet yönetiminde ortak dilde ve afet yanıtında buluşturacaktır.

Avatar
Fatih Mehmet Adaşfatihadas21@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Niğde Tv Canlı Yayın