Gürer: “Bakanlıklar vekâletle yönetiliyor” « Niğde TV

SON DAKİKA

Gürer: “Bakanlıklar vekâletle yönetiliyor”

Bu haber 04 Mart 2021 - 9:46 'de eklendi ve 102 kez görüntülendi.

Ticaret Bakanlığında da asil boşluğu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtlayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Bakanlıklarına bağlı merkez teşkilatlarında yönetici pozisyonundaki 24 personelin görevini vekâleten yürüttüğüne açıkladı. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Milli Eğitim Bakanlığından sonra  Ticaret Bakanlığına bağlı merkez ve taşra teşkilatlarında, vekâleten görev yapan yöneticileri, soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Gürer önergesinde şu sorularının yanıtlanmasını istedi:

“Bakanlığınızda vekâleten görev yapan yönetici sayısı kaçtır? Görevleri nedir?

Ne kadar süredir vekâleten görev yapmaktadır? Atama ile asıl kadronun verilmesi ne zaman gerçekleşecektir?

2019 ve 2020 yılı vekâleten görev yapan kaç kişinin asıl kadro ataması yapılmıştır? Kaç il, bölge ya da taşrada görevli yetkili vekâleten görevlidir? Vekâleten görevli iken 2019 ve 2020 yılında kaç kişi görevden alınmıştır?

2020 yılında tayin talebinde bulunup yer değişikliği sağlanan kaç bakanlık çalışanı vardır?

Kurumda 2020 yılında hakkında soruşturma açılan, görevden el çektirilen ya da isteği dışında tayin edilen personel var mıdır? Hâlihazırda norm kadrolara göre boş bulunan personel kadro sayısı kaçtır?

Bakanlığınıza bağlı kamu kurum ve kuruluş varsa bu kamu kurum ve kuruluşlarda vekâleten görev yapan yetkili sayısı kaçtır? Bu kuramlarda kadro açığı var mıdır?”

24 YÖNETİCİ PERSONEL 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Bakan Pekcan, merkez teşkilatlarında yönetici pozisyonundaki 24 personelin vekâleten görev yaptığını bildirdi.

Bakan Pekcan, “Bakanlığımızın ihdas edildiği 09.07.2018 tarihinden itibaren farklı tarihlerde Bakanlığımız hizmet birimleri yönetici pozisyonlarına vekâleten görevlendirme yapılmıştır” dedi.

VEKÂLETEN GÖREV YAPAN 13 BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE ASALET VERİLDİ 

2019 ve 2020 yılında merkez teşkilatında vekâleten görev yapan 16, Bölge Müdürü unvanında vekâleten görev yapan 13, Ticaret İl Müdürü unvanında vekâleten görev yapan 9, Serbest Bölge Müdürü unvanında vekâleten görev yapan 2 personelin asaleten atamasının yapıldığını açıklayan Pekcan, 2020 yılında tayin talebinde bulunup yer değişikliği sağlanan personel sayısının ise 2 bin 55 olduğunu belirtti.

MİLLİ EĞİTİMDE DE YETKİ VEKİLLERDE

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in daha öncede Milli Eğitim Bakanlığına verdiği önergeye yanıt veren Bakan  Ziya Selçuk, Merkez teşkilatında 5 genel müdür, 70 şube müdürü, taşra teşkilatında, 8 il millî eğitim müdürü, 76 ilçe millî eğitim müdürü, 4 il millî eğitim müdür yardımcısı ve 13 şube müdürü vekâleten görev yaptığını açıklamıştı.

GÜRER:  CUMHURBAŞKANLĞI SİSTEMİNDE VEKİLLER DÖNEMİ

Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise diğer bazı Bakanlıklarda olduğu gibi Ticaret Bakanlığı’nda da önemli görevlerde bulunan yöneticilerin büyük kısmının vekâleten görev yaptığının belirlendiğine dikkat çekti.

Bakanlığın merkez teşkilatındaki 24 yöneticinin yanı sıra il müdürlüklerinin çoğunun da vekâleten yürütüldüğüne işaret eden Gürer, “ Cumhurbaşkanlığı  tek başına her alanda sınırsız yetkiye sahipken ve bu sistemle  işler açısından bürokrasinin daha hızlı yürüyeceği iddia edilirken üç yılda daha bakanlıklarda müdürlerin asaleten ataması sağlanamamış. Devlet yönetiminde liyakat  dikkate alınmamakta ve işin ehli kadrolar olmayınca da sık sık değişikliğe gidilmektedir. Çok önemli makamlar vekil idareciler tarafından yürütülüyor olması karar alma süreçlerinde de sorunların artmasına neden olmaktadır. Bu sebeple vekil yöneticilerin asil olarak atanması sağlanmalıdır.” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Niğde Tv Canlı Yayın

instagram volgers kopen volgers kopen