Avukatlık Kutsal, Önemli ve Kadim Meslektir « Niğde TV

SON DAKİKA

Avukatlık Kutsal, Önemli ve Kadim Meslektir

Bu haber 05 Nisan 2021 - 11:11 'de eklendi ve 86 kez görüntülendi.

Avukatlık Kutsal, Önemli ve Kadim Meslektir

Niğde Barosu’na kayıtlı avukatlardan oluşan heyet, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu yaptı. Niğde Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen kutlama etkinliğinde, Baro Başkanı Avukat Osman Çimen’in Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı. Niğde Barosuna üye avukatların katıldığı kutlama programı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Niğde Baro Başkanı Osman Çimen, günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti. Başkan Osman Çimen yaptığı konuşmada şunları söyledi: ‘‘1958 yılından bu yana her 5 Nisan günü, Avukatlar Günü olarak kutlanmaktadır. Avukatlık mesleği dünyanın en kutsal, en önemli ve en kadim mesleğidir. Avukatlar toplumların, halkların ve bireylerin savunma hakkının temsilcileridir.  Toplumda; hukuka, eşitliğe ve adalete duyulan güvenin en yüksek düzeyde olmasında ve özgürlüklerin hukuk önünde adaletli bir şekilde kullanılmasında avukatlık mesleğinin çok önemli bir yeri vardır. Savunmanın bu ülkede hak ettiği konumda olmadığı, sistem olarak avukatlara ve avukatlık mesleğine yönelik bakış açısının çok sorunlu olduğu, ekonomik temelde bağımlı bir savunma örgütü isteğinin var olduğu, birçok davada avukatın alacağına göz koyulduğu ve bunun bizatihi meslektaş olarak gördüğümüz kesimler tarafından hayata geçirildiği, çok basit iddialar karşısında derhal soruşturma/kovuşturmalara maruz kalındığı hepimizin malumdur.   Savunmanın bu gününde elbette meslek sorunları önceliğimizdir.’’ dedi.

Sevgi, Saygı Temelinde Hareket Etmemiz Önemlidir

Dünya görüşümüz farklı olabilir, ancak bu farklılıklar bizim zenginliğimizdir diyen Başkan Çimen, ‘‘Adaletten, insan haklarından, demokrasiden, hukukun üstünlüğü prensibinden ve hukukçu kimliğimizden taviz vermeden karşılıklı sevgi, saygı temelinde hareket etmemiz bizim açımızdan son derece anlamlı ve önemlidir. Niğde Barosu olarak tüm meslektaşlarımın bu eksende bir yaklaşım ortaya koyduğu yönünde hiçbir tereddüttüm bulunmamaktadır.  Dünyanın ve ülkemizin  çok zor bir dönemden geçtiği herkesin malumudur. Bu dönemde toplumun hemen hemen herkesimine ufak tefek de olsa madde yardımlarda bulunulmuştur. Ancak avukatların ismi hiç zikredilmemiştir. Hiç olmazsa meslekte ilk 3 yılını tamamlamayan arkadaşlarımı da devlet desteği verilebilirdi. Bu destek dahi verilmiyor ise Asliye mahkemeleriyle ağır ceza mahkemelerinde Avukat bulundurmayı zorunlu hale getirme, CMK ücretlerinin hiç olmaz ise asgari ücret seviyesine getirilmesine ilişkin bir karar alınırsa meslektaşlarımızda ekonomik olarak ayakta kalabilirler. Bu ve benzeri tedbirler önceden süre gelen taleplerimizden farklı değildir.’’ diye konuştu.

 

Bir Meslektaşımız Görevi Sırasında Vurularak Öldürülmüştür

 

Başkan Çimen, konuşmasına şu cümlelerle devam etti: ‘‘Çok kısa süre önce bir meslektaşımız görevi sırasında vurularak öldürülmüştür. Daha birkaç gün önce Manisa da bir avukat arkadaşımız ekonomik sorunlar nedeni ile intihar etmiştir. Böylesine vahim olayların bir daha yaşanmaması mesleğimizin ekonomik koşullarının düzeltilmesi ayrıca ciddi manada mesleğimize bir koruma kalkanı getirilmelidir. Savunma mesleğinin sorunlarının gün geçtikçe arttığı bir ortamda bulunmaktayız. Bu sorunlara kalıcı çözümler için birkaç adım atılsa da bunlar daha sonra ötelenmiştir. Örneğin mesleğe giriş sınavı gibi . Bunun yanında her merdiven altında bir hukuk fakültesi açılmaması yönünde girişimlerde bulunulurken devlet kendi eliyle fakülte açmaya devam etmiştir. Tıp fakültelerine girişte ilk 30 binde olmak zorunlu iken, hukuk fakültelerine girmekte sınır neden yüksek tutulmuştur.  Bu ve benzeri sorunların hala rafta olduğunu bilmek bizi üzmektedir. Konulara derhal çözümler getirilmelidir.  Niğde Barosu olarak toplumsal eşitlikten yana olduğumuzu bir kez daha bildirmek isteriz. Hiçbir etnik kökene, dini kökene ve siyasi kimliği bakılmadan herkese adaletin eşit olarak dağıtıldığı bir ülkede yaşamak ülküsünden asla vazgeçmeyeceğiz.’’ şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Niğde Tv Canlı Yayın

instagram volgers kopen volgers kopen