3 Aylar (Recep, Şaban ve Ramazan) Ayları başladı « Niğde TV

SON DAKİKA

3 Aylar (Recep, Şaban ve Ramazan) Ayları başladı

Bu haber 17 Şubat 2021 - 7:27 'de eklendi ve 82 kez görüntülendi.

3 Aylar (Recep, Şaban ve Ramazan) Ayları başladı. Recep ayının olması ve 18 Şubat ve 19 Şubat’ı birbirine bağlayan gece Regaip Kandili olmasından dolayı Niğde Müftüsü Osman Ayas, 3 Ayların başlangıcı ve Perşembe günü Regaip Kandili için özel açıklamalarda bulundu. Açıklamasında şu sözleri dile getirdi.
Ayas, “ Manevi değeri yüksek olan ve farklı bir iklim olarak dini anlamda ifade edebileceğimiz Recep, Şaban ve Ramazan olarak bildiğimiz halk arasında da 3 Aylar olarak bilinen yeni bir iklime daha kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Geçen cumartesi itibari ile 3 Aylara girmiş bulunuyoruz. Önümüzdeki perşembeyi cumaya bağlayan gece de Regaip Kandilidir. 3 aylar deyince aslında bize Ramazan Ayı’nı hatırlatıyor. Burada Recep ve Şaban Ayı Ramazan Ayı’na hazırlıktır. Nasıl ki eskiden evlerimize bir misafir geleceği zaman nasıl bir hazırlık yapıyorsak, Recep ve Şaban Ayı da bizler için bir hazırlıktır ve tatlı bir telaştır. Misafirlere ne ikram edeceğiz ve ne hazırlayacağız diye düşünüyoruz. Aynı şey 3 Aylar için de öyledir. İnsan ömrü çok uzun değildir. Geçen sene 3 Aylara ulaşabilen bazı arkadaşlarımız, akrabalarımız, dostlarımız ve kardeşlerimiz maalesef bu 3 Aylara erişemediler.
3 Ayları iyi ve kıymetli değerlendirmemiz gerekiyor
Hepimizin eksikleri, kusurları ve hataları var. Önemli olan biz bu süreci kıymeti ve doğru şekilde geçirmeliyiz. Bu süreçte ne yapıp ne yapmamamız gerektiğini değerlendirmemiz gerekiyor. İyi bir Müslüman olabilmek için hangi özellikleri barındırmamız gerekiyor bunları ölçüp tartmalıyız. Bunların ne kadarı bizde var ne kadarı bizde yok bunları değerlendirmeliyiz. Bu 3 Aylar bizim için bir fırsattır. Biz bu ayları ne kadar güzel değerlendirirsek günlerimiz o kadar güzel geçer. Özellikle camiilerde biz cemaatimize bu aylarda tutulabiliyorsa bir gün oruç tutmalarını belirtiyor ve hatırlatıyoruz. Bedenen ve ruhen kendimizi hazırlamış oluyoruz. 3 Ayarın kilit ayı diyebileceğimiz hatta en önemlisi diyebileceğimiz ay malum Ramazan Ayı’dır. Ramazan Ayı özelliğini Kur’an ‘dan alıyor. Normalde bakıldığında diğer aylardan ve günlerden fiziki olarak farkı yoktur. Fakat manevi olarak bakıldığında bazı günler ve bazı aylar daha bereketli olarak kılınmıştır. Dolayısıyla bu durumdan istifade etmek gerekiyor. Bu aylar içerisinde kandillerimiz de var. 18 VE 19 Şubat a bağlayan gece Regaip Kandilidir. 27. gecesi Miraç Kandilimizdir. 15 Mart’ta Beraat Kandilimiz var. Sonrasında bir final gibi Ramazan Ayı’da da Kadir Gecemiz vardır. Bu mevsim dediğimiz ayları iyi değerlendirmemiz gerek. Bizim hayatımızda, yaşantımızda, ibadet anlayışımızda, komşuluk ilişkilerimizde ve arkadaşlık ilişkilerimizde bir gelişme yaşanmıyorsa çokta bir şey anlaşılmadan bu mevsim gelmiş geçmiş olur. 3 Aylarımızın denk geldiği Kameri Takvim olarak adlandırılıyor.
Kameri ve Miladi Takvim arasında 10 günlük bir fark var
Bu 10 günlük farktan dolayı bu 3 ay senenin her ayını dolaşıyor. Yaklaşık 30 veya 33 sene geçtiği zaman aynı mevsimde tekrar oruç tutuyoruz. Bu Kameri ayın 354 gün olmasından kaynaklanan ve Kameri ayın bizim Miladi takvime göre mevsimin her tarafını dolaşmasıyla birlikte böyle bir durum ortaya çıkmış oluyor.
Bu gecele mahsus çok özel bir ibadet yok
Bazı kitaplarda ya da bazı insanlarımız tarafından şu kadar namaz kılacaksın birinci rekatında şunları okuyacaksın gibi ibadetler bizim kaynaklarımızda belirtilmiyor. Ne yapılabilir sorusuna cevap verecek olursam, akşamında veya gecesinde insanlarımızın ve Müslüman kardeşlerimizin kendi kendini sorgulayabilir ve eksiklerini gözden geçirebilir. Kendileri ve sevdikleri için dualar edilebilir. Şu zamanlarda duaya çok ihtiyacımız var. Hem kendimiz için hem de ülkemiz için güzelliklere ihtiyacımız var.“ sözlerine yer verdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Niğde Tv Canlı Yayın